Korporacyjny drenaż mózgów w wydaniu lokalnym

Przedsiębiorstwa tworzy się po to, aby przynosiły zysk. Aby jednak mogły to czynić potrzebują doświadczonych pracowników. Modelowo - przedsiębiorstwo wzrasta wraz ze swoimi pracownikami. 
Firma może także pójść na skróty. W tym celu należy wybrać firmę konkurencyjną, odczekać na dogodny moment np. problemy finansowe, zmiany organizacyjne - i zaproponować kluczowym pracownikom w organizacji przejście. Dzięki takiemu manewrowi uzyskujemy od razu dwie rzeczy. Po pierwsze automatycznie osłabiamy naszą konkurencję, po drugie - nasza firma "przeskakuje" kolejny etap na krzywej uczenia, dzięki know-how przybyłych.

Czy Twoja Firma działa etycznie?

Wydawałoby się, iż wystarczy, aby firma była w stanie spełnić oczekiwania klientów - zapewnić odpowiednie produkty czy też usługi - aby mogła spokojnie myśleć o swojej przyszłości. 
Nic bardziej błędnego. Od współczesnych organizacji oczekujemy czegoś więcej - a mianowicie etycznej działalności.

Poznaj swoją średnią

Stare polskie przysłowie głosi, iż z "kim przystajesz, takim się stajesz". Niektórzy starają się to bardziej precyzyjnie wyliczyć i twierdzą, iż jesteśmy średnią z pięciu dorosłych, z którymi spędzamy większość swojego czasu (Jim Rohn).

Jakże dziwnym jest fakt, iż przykładamy coraz większą wagę do spożywanych posiłków, ale tak mało uwagi przykładamy do odpowiedniego środowiska, w którym żyjemy. Pozwalamy na funkcjonowanie w naszym najbliższym gronie wampirów, których jedyną rolą jest wyssać z nas wolę szczęśliwego życia.

Czy miałeś kiedykolwiek tak, iż świetnie się czułeś, ale pod wpływem "bliskich" ci osób stwierdzałeś, iż w sumie wszystko jest "do dupy"? Czy znasz takich, którzy za każdym razem mówią Ci, iż na pewno się nie uda, iż nie jesteś takim człowiekiem jak trzeba? 

A z drugiej strony czy znasz takich, którzy potrafią zapalić dla Ciebie słonce nawet w najgorszą pogodę? Którzy zawsze potrafią sprawić, iż zaczynasz się uśmiechać. Sprawiają, że szczerze się śmiejesz. Tak?


Przez odpowiedź na te pytania nie odnajdziesz recepty na sukces - acz eliminując tych pierwszych, pomnażając tych drugich - jesteś na właściwej drodze :-)
Powodzenia!

Jak używać wizytówek?

Zastanawiałeś się dlaczego obecnie nazywana wizytówka nosiła ongiś nazwę " biletu wizytowego"? Kiedy składało się wizytę, kładło się ją ja tacy, którą niosła do pani/pana domu, aby zameldować przybycie gościa.
Także dzisiaj - pomimo wysyłania wizytówek wirtualnych poprzez telefon czy mail - tradycyjnie drukowana wizytówka sprawia dobre wrażenie. Zdecydowanie lepsze niż wiadomość zapisana na skrawku papieru, chusteczce, kawałku gazety.

Dlaczego wartościowi pracownicy odchodzą z organizacji? cd.

Pisałem już o tym - http://idsnlp.blogspot.com/2011/05/dlaczego-najbardziej-wartosciowi.html acz ostatnie doniesienia z rynku pracy każą uszczegółowić parę kwestii.

Ostatnie dni przynoszą zaskakujące informacje kadrowe. Jeszcze rok się nie skończył, a niektórzy dokonali podsumowań zawodowych i postanowili pożegnać firmy, dla których pracowali "od zawsze". Wśród powodów, które niejako przepełniają czarę goryczy i są bezpośrednimi przyczynami odejść z organizacji wymieni się najczęściej:
  • pominięcie przy awansie,
  • pojawienie się nowego przełożonego,
  • niedotrzymanie obietnic przez pracodawcę,
  • zmiana organizacji w firmie,
  • przydział innego, nieakceptowanego zakresu obowiązków,
  • pogorszenie warunków pracy.
Coraz częściej pracodawcy - zasłaniając się kryzysem - zapominają, iż ludzie to najcenniejszy kapitał organizacji. Takie firmy nie są godne, aby przetrwać. Dlatego też - jeśli docierają do Ciebie sygnały, iż w danej firmie pracownicy są źle traktowani - przestań ją wspierać swoimi pieniędzmi - po prostu w niej nie kupuj.

Dlaczego sprzedaje się więcej szminek?

Rządzący oraz biznesmeni się cieszą, gdyż święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim wzrost obrotów handlowych, a to przekłada się w prosty sposób na wpływy biznesowe. Zarządzający branżą kosmetyczna wskazują na znaczny wzrost - rok do roku - sprzedaży kosmetyków, zarówno znanych marek, jak i tych "niemarkowych". Czy można to jakoś inaczej interpretować?

Twórca i Prezes Estee Lauder - Leonard Lauder zauważył, iż w czasie kryzysu zaczyna działać tzw. efekt szminki. Ponieważ kobiety nie mogą sobie pozwolić na większe zakupy, jak np. ubrania - kupują drobne kosmetyki, jak choćby nową szminkę - aby sprawić sobie drobną przyjemność.
Czy zatem powinniśmy cieszyć się ze zwiększonej sprzedaży szminek - odpowiedzcie sobie sami.

Zbuduj swój system lojalnościowy

Prowadząc przedsiębiorstwo chcielibyśmy posiadać wiernych i lojalnych klientów - takich, którzy będą kupować tylko i wyłącznie u nas. Aby tak się stało, musi być spełnionych wiele czynników. Nie jest prawdą, iż tylko "cena czyni cuda" -  współczesny świat pokazuje, iż jesteśmy w stanie zapłacić więcej za pozornie taki sam produkt, o ile będziemy postrzegali go jako dający większe korzyści. Podejmujemy decyzje zakupowe pod wpływem emocji, które są celowo wzbudzane przez sztaby profesjonalnych marketerów.

Kupimy Twoją lojalność

Jeśli otworzysz swój portfel, to prawdopodobnie znajdziesz w nim choćby jedna kartę systemu lojalnościowego. Czy zastanowiłeś się dlaczego ją nosisz?

"Obsługa" hotelowa

Trener to taki osobnik, który żyje na walizkach, często nie wraca na noc do domu, bo Polska nie jest cywilizowanym transportowo krajem. Korzystam zatem ze staropolskiej gościnności polskich hoteli...

Employer branding - jakie błędy popełniają pracodawcy podczas rekrutacji?

Jak Cię widzą, tak Cię piszą - tą zasadą kierują się firmy także w stosunku do rekrutowanych pracowników. Oczywistością się wydają,iż tak jak kandydat chce się "dobrze sprzedać" pracodawcy, także pracodawca będzie kreował swój wizerunek, tak aby złapać najlepszych pracowników.

Coach, mentor, konsultant - wybierz sam!

Wyobraźmy sobie, iż chcesz zrobić pizzę a nie za bardzo wiesz jak to zrobić. Potrzebna jest Ci pomoc drugiego człowieka, który oprócz wiedzy może zastosować różne metody pomocy.

Szkolenie niejedno ma imię

Już Galileusz uważał, iż innych nie można niczego nauczyć, możemy tylko pomóc odkryć wiedzę. Szkolenia są jednym z najważniejszych procesów zachodzących w organizacji i jako takie zasługują na najwyższą uwagę. Ponieważ szkolenia nie są najtańszym rozwiązaniem, warto przeanalizować czy jest to najlepsza metoda rozwiązywania problemów czy pokonywania aktualnych wyzwań.

Mapa nie jest terenem

Każdy, kto ma możliwość korzystania ze zdobyczy techniki jakim niewątpliwie jest nawigacja satelitarna zgodzi się z tym, iż świat prezentowany w urządzeniu jest tylko pewnym niedoskonałym odwzorowaniem rzeczywistości. Jeśli cofniemy się parę wieków w przeszłość to możemy się

Steve JOBS

Dziś zaskoczyła nas wszystkich wiadomość o śmierci jednego z największych wizjonerów naszych czasów - Steve Jobs'a. W 2005 roku

Drzewo Twojego życia

Na ostatnim szkoleniu mieliśmy okazję rozmawiać z uczestnikami o sukcesie - czym on jest dla każdego z nich. Każdy z nas ma inny wizerunek człowieka sukcesu. choć wysoce prawdopodobne jest to, iż kiedy sobie takowego zaczniesz wyobrażać - to pierwszym aspektem będą sprawy finansowe....

"By poznać to, czego nie znasz, musisz iść drogą niewiedzy. Aby posiąść to, czego nie posiadasz, musisz iść drogą wyrzeczeń. Aby być tym, kim jeszcze się nie stałeś, musisz iść drogą, na której cię nie ma" T. S. Eliot

Zakupologia

Jeżeli nadal naiwnie sądzisz, że sam podejmujesz decyzje zakupowe, że są one świadome, że jesteś racjonalną istotą myślącą - a nie boisz się poznać prawdy, która wprowadza w tajniki funkcjonowania Twojego mózgu - to już czas przeczytać tę książkę.

Zasady XXI wieku

Nasz świat robi się coraz bardziej skomplikowany, zmiany zaś coraz szybsze - dlatego - tak jak przed wiekami - tak i teraz poszukujemy przewodników. Dla mnie niewątpliwie jest P. Coelho, który swoimi książkami wzbogaca
światopogląd - pomaga odnajdywać drogę. Swego czasu opublikował Statut Nowego Millenium, który zamieszczam poniżej.

1. Każdy człowiek jest inny. I powinien robić wszystko, by takim pozostać.
2. Człowiek może wybrać dwie formy działania: akcję i kontemplację. Obie prowadzą do tego samego celu.
3. Człowiek ma dwie właściwości: siłę i talent. Siła pozwala mu iść na spotkanie losu, talent każe mu dzielić się z innymi ludźmi tym, co ma w sobie najlepszego.
4. Człowiekowi został dany ważny przywilej: możliwość wyboru. Kto nie korzysta z tego przywileju, zamienia go w zło i pozwala innym wybierać za siebie.
5. Każdy ma prawo do dwóch darów: trafiania do celu i błądzenia. W drugim przypadku zawsze znajdzie się ktoś mądry, kto sprowadzi nas na właściwą drogę.
6. Każdy człowiek ma własną orientację seksualną i prawo, by bez poczucia winy ją realizować, o ile nie zmusza innych, aby mu w tym towarzyszyli.
7. Każdy ma do wypełnienia swoją osobistą historię, która jest powodem jego pojawienia się na tym świecie. Ta historia objawia się przez radość spełniania własnego zadania. 
Zastrzeżenie: można na jakiś czas porzucić realizowanie swej historii, o ile się o niej nie zapomni i wróci do niej, gdy tylko to będzie możliwe.
8. Każdy mężczyzna ma w sobie element żeński, a każda kobieta element męski. Trzeba wykorzystywać wewnętrzną dyscyplinę z intuicją, a intuicji używać z obiektywizmem.
9. Każdy człowiek powinien posługiwać się dwoma językami: językiem społecznym i językiem znaków. Pierwszy służy do komunikowania się z innymi. Drugi pozwala zrozumieć przesłanie Boga.
10. Każdy ma prawo szukać szczęścia, a przez szczęście rozumiemy to, co przynosi mu zadowolenie, niekoniecznie to, co zadowala innych.
11. Każdy powinien w sobie podtrzymywać święty płomień szaleństwa. I postępować jak osoba normalna.
12. Za poważne naruszenie zasad uważa się następujące zachowania: brak szacunku dla praw drugiego człowieka, poddanie się strachowi, dręczenie siebie poczuciem winy, przekonanie, że nie zasługujemy na dobro lub zło, które nas w życiu spotyka, tchórzostwo. 
Zastrzeżenie pierwsze: kochajmy przyjaciół, lecz nie wchodźmy z nimi w układy. Znaleźli się na lepszej drodze, byśmy mogli wypróbować nasz miecz. Zasługują na szacunek i walkę. 
Zastrzeżenie drugie: Wybierajmy sobie nieprzyjaciół.
13. Wszystkie religie prowadzą do tego samego Boga i wszystkie należy szanować. 
Zastrzeżenie: Człowiek, który decyduje sie na daną religię, wybiera także sposób zbiorowej adoracji i uczestnictwa w misterium. Jednak tylko on jest odpowiedzialny za swoje czyny w życiu i nie może zrzucać na religię odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
14. Niniejszym ogłasza się upadek muru między sacrum i profanum. Od tej chwili wszystko staje się sacrum.
15. To, co dzieje się w teraźniejszości, jest formą zadośćuczynienia przeszłości oraz determinuje przyszłość.
16. Unieważnia się wszelkie postanowienia niezgodne z powyższym.

Wzorcowa komunikacja

Ważnym elementem naszego życia, który w dużym stopniu decyduje o sukcesie - jest poprawne, właściwa i efektywna komunikacja. Należy ona oczywiście do umiejętności, a więc

Czy jesteś rzeźbiarzem swojego życia?

Tak naprawdę każdy oczywiście odpowie, iż tak. Ale po głębszym zastanowieniu okazuje się, iż niekoniecznie i nie zawsze żyjemy życiem, którym chcielibyśmy żyć. Dlaczego?


Powodów będzie co niemiara. Jednym z nich jest oddawanie innym kontroli nad naszym życiem. Jak to się dzieje? Otwórz wobec wszystkiego co nas spotyka możemy przyjąć dwie zasadnicze postawy - możemy stanąć po stronie przyczyny bądź też rezultatu.


Jeśli jesteśmy po stronie przyczyny to oznacza, iż zdajemy sobie sprawę z tego, iż to my podejmujemy decyzję i są one manifestacja naszej wolnej woli. Jesteśmy "proaktywni" - podejmując decyzję - bierzemy za nią odpowiedzialność. Wiemy, iż zawsze podejmujemy decyzje słuszną, że zawsze mamy dobre dla nas samych intencję, gdyż nie ma grabi które by grabiły od siebie. Stając po tej stronie pozytywnie odpowiadam na pytania o to, czy chcę wziąć odpowiedzialność za to, co robię, za to co myślę, za to co pokazuję na zewnątrz. Możemy oczywiście popaść w skrajność i dojść do wniosku, że jesteśmy odpowiedzialni za wszystko - także za podstępowanie innych, czy też za całe zło świata. Musimy w tym momencie pamiętać, iż zła pogoda nie jest Twoją winą, korek na drodze także - Ty ponosisz tylko i wyłącznie odpowiedzialność za swoje uczucia względem tego faktu.


Możemy tez przyjąć zgoła odmienną strategię i ustawić się po stronie rezultatu, być inaczej mówiąc reaktywnymi. Co to będzie oznaczać? Że będziemy zrzucać całą winę na innych. Nie będziemy poczuwać się do odpowiedzialności nie tylko za rezultaty, ale także za podejmowane decyzje. To także w skrajnej postaci niedobra postawa.


Jak zatem należy się zachować?
Jak zwykle odpowiedzią jest "złoty środek". Podejmuj decyzje, przyjmij za nie odpowiedzialność, acz pamiętaj - iż nie zawsze masz wpływ na wszystkie czynniki, które decydują o powodzeniu. Czy rzeźbiarz rozpoczynając pracę z nowym klockiem drewna wie, co napotka podczas pracy? Oczywiście, iż nie. Ale rozpoczynając pracę świadomie podejmuje o tym decyzje. Potem - pomimo możliwych przeszkód - będzie dążył do celu. I takiej wytrwałości i konsekwencji życzę Tobie i sobie :-)

Poszukajmy razem rozwiązań

O coachingu mówi się coraz więcej, niektórzy upatrują w nim panaceum na wszelkie możliwe dolegliwości - co oczywiście nie jest prawdziwe. Każda sytuacja wymaga indywidualnej diagnozy, tym samym indywidualnego podejścia. Coaching zaś ma pełne instrumentarium, aby pomóc
rozwiązać wiele problemów, poprawić jakość funkcjonowania. Z pewnością nie wszystkie. Przypomina mi to pewna opowieść:

Było to dawno, dawno temu, daleko stąd, na pewnej farmie. Któregoś dnia osiołek farmera wpadł do głębokiej studni. Zwierze miało dużo szczęścia, bo przeżyło upadek bez jednego zadrapania. Studnia jednak była głęboka, a mężczyzna nie wiedział jak ma wydostać osiołka. Gdy farmer zastanawiał się, co zrobić, zwierzę żałośnie ryczało godzinami. Farmer zebrał najmądrzejszych ludzi z wioski i zapytał ich: „Co robić?". Mędrcy nie znaleźli sposobu wydobycia osiołka, a ponieważ w studni było mało wody, a osiołek był już stary, polecili mężczyźnie zasypać studnię. W pierwszej chwili mężczyźnie trudno było pogodzić się ze stratą osiołka, ale skoro nie ma innego rozwiązania, to trudno, tak musi być. Mężczyzna wziął łopatę i zaczął zasypywać studnię. Gdy wrzucił dużą ilość ziemi, pomyślał, że już zasypał osiołka… Gdy pochylił się nad studnią o mało nie wpadł do niej z wrażenia. Zobaczył, że osiołek jest cały na dnie i wesoło sobie tupie kopytkami. Pomyślał „Jak to możliwe? Tyle ziemi wsypałem do studni, a jego całego ciągle widać. Czyżby cud?". Wrzucając kolejną łopatę ziemi zajrzał do studni. Zobaczył jak ziemia spada na grzbiet osiołka. Ten strząsa ją z siebie. Ziemia spada na dno, a osiołek ją udeptuje i jest kilka milimetrów wyżej. Wrzucił drugą łopatę. Osiołek strzepał ziemię z grzbietu, udeptał ją nogami i znów był kilka milimetrów wyżej. Kilkadziesiąt łopat później, osiołek był już na wyciągnięcie ręki, a mężczyzna mógł go pogłaskać. Chwilę później osiołek z radością wyskoczył ze studni, a mężczyzna cieszył się, że udało mu się ocalić osiołka. Pytanie: Kto uratował osiołka? Mężczyzna? Nie. Osiołek sam się uratował, bo wiedział, że życie będzie zasypywać go różnymi śmieciami i problemami. Sposób, aby wydostać się z dołka, to otrząsnąć się i zrobić krok w górę. Każdy z naszych kłopotów to jeden stopień ku naszym celom :-)

Jeśli słyszysz, że nie ma rozwiązania, to może znaczyć tylko, iż jeszcze go nie znasz. I wtedy właśnie przydatny jest coaching, który pomaga je znajdować bądź wypracowywać. Dzięki doświadczeniu coacha będzie to możliwe, bądź prostsze. Warunkiem powodzenia procesu jest oczywiście odpowiednio przygotowany coach, mający wiedzę danego zakresu.

Jak zachować równowagę w życiu?

W naszym coraz bardziej zaganianym życiu coraz łatwiej zgubić jego istotę w ogóle. Ranna pobudka, praca, jakiś fitness (bo wypada), sen... dzień za dniem, aby do weekendu. I mija kolejny rok za rokiem, być może nawet byśmy tego nie zauważyli, gdyby raz na jakiś czas świat nie przypomniał
sobie o nas. Przeważnie to "przypomnienie" następuje w formie nieoczekiwanych wydarzeń - często przykrych - które każą zastanowić się nad sensem takiego życia. Odejdzie nam ktoś bliski, popadniemy w chorobę, może stracimy pracę - świat zaczyna zwalniać - bo jak wiemy w przykrych momentach naszego życia czas zdaje się płynąć wolniej.

Co wtedy?
Wtedy należy przypomnieć sobie słowa starych mistrzów, którzy nakazywali zachowywać złoty środek. Po współczesnemu nazwiemy go life-work balance. Czy u ciebie to jest on zachowany - sprawdźmy.




Przeanalizuj swoje życie jako okrąg, który podzielisz na 4 obszary - praca, otoczenie, Ty sam, związek.
Praca wydaje się nam najbardziej oczywistym obszarem, ale to właśnie tutaj jest nam najłatwiej się zagubić - zgubić proporcję. Jeśli poświęcimy jej zbyt dużo czasu, to oczywistym jest, iż nie będziemy go mieli na inne zajęcia, choćby na budowanie związku, czy tez spotkania z przyjaciółmi. Oddając jej wyłącznie, popadając w pracoholizm - ryzykujemy bardzo. Przede wszystkim tym, iż jeżeli jej kiedyś zabraknie - w naszym życiu może pozostać wielka wyrwa, jak krater po bombie - która niszczy nasz życie. Pozostałe obszary będą zbyt słabo rozwinięte, aby ten brak zapełnić. Hobby - to także coś, co powinno być ważnym aspektem naszego życia - znajdź sobie zajęcie, które poza pracą będzie cię pochłaniało, będzie dawało Ci pozytywną motywację do działania - które będzie sprawiać Ci przyjemność, odskocznię od codzienności. Związek - jest jednym z warunków zachowania nie tylko równowagi "czasowej", ale i psychicznej. Dla szczęścia większość z nas musi kochać i być kochanym. No i na końcu - grono fajnych osób, które potrafi działać jak grupa wsparcia, kiedy jest źle.

Czas teraz na uczciwą analizę. Jeśli stwierdzisz brak sensownej równowagi - masz wszystkie narzędzia ku temu, aby ja przywrócić.

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna wydaje się być tym czynnikiem sprawczym, który ma decydujące znaczenie w odnoszeniu przez nas sukcesów w życiu.W przeciwieństwie do inteligencji kognitywnej, która nie zmienia się przez całe życie - inteligencję emocjonalną możemy rozwijać, stając się lepszymi każdego dnia. 

Dlaczego coach z zewnątrz jest lepszy?

Arnold Glascow stwierdził kiedyś, iż "sposób na sukces jest prosty. Zrób co należy, jak należy, kiedy należy." To prawda - iż właściwy czas, właściwe miejsce, właściwe umiejętności, właściwi ludzi.... (można wymieniać dalej) będą czynnikami sukcesu każdego przedsięwzięcia. Miałem ostatnio okazję uczestniczyć w dyskusji na temat skuteczności coachingu ze względu na powiązanie coacha z organizacją, dla której ma pracować.

Przecież to NLP to jedna wielka ściema...

Podczas rozmowy z jednym z ostatnich klientów usłyszałem, iż NLP to jedna wielka ściema, że to jedynie sposób na zarabianie pieniędzy, że to tylko globalna marka - jak Coca-cola - rozpoznawana wszędzie...

Dlaczego tak ważna jest praktyka w pracy trenera biznesu? (edytowany)

Miałem ostatnio okazję uczestniczyć w dyskusji na temat efektywności szkoleń dla biznesu, podczas której zrodziła się kwestia kompetencji kadry trenerskiej. Część dyskutantów uznała, iż dla prowadzenia szkoleń niezbędne jest posiadanie przez trenera ukończonej tzw. szkoły trenerskiej, co jest gwarancją standardu - praktyka jest mniej istotnym czynnikiem.

Ile wydać na szkolenia?

Podczas jednej z ostatnich rozmów nasz klient stwierdził, iż w czasach spowolnienia gospodarczego, może kryzysu – szkoda mu wydawać pieniądze na szkolenia dla pracowników. Równocześnie stwierdził, iż „wszystkiemu winna jest konkurencja, która podbiera klientów, psuje rynek, obniża ceny”. Taki sposób widzenia rzeczywistości handlowej przypomina polityków partii rządzącej, którzy każde swoje niepowodzenie zrzucają na opozycje, odsuwając od siebie odpowiedzialność.

Sprzedawaj brak myszy!

 
Co tak na prawdę sprzedają twoi handlowcy?
Pułapki na myszy? 

A co chce nabyć Twój klient?
Brak myszy!

Nie sprzedawaj pułapek na myszy - tylko rozwiązanie w postaci braku myszy. O udanej sprzedaży możemy mówić wtedy, gdy produkt pasuje do potrzeb, wartości, uczuć klienta.

Jak samodzielnie ocenić kondycję zespołu?


Jedna z ostatnich rozmów z klientem:

Wie pan co, my w sumie nie potrzebujemy imprez integracyjnych - to tylko strata czasu i pieniędzy. Integracyjne wyjazdy powodują, że pracownicy zbyt chętnie wymieniają się informacjami, co może nie być korzystne dla firmy, te imprezy motywacyjne przynoszą więcej szkody niż pożytku...

Sympatyczny znaczy gorszy?

Zgodnie z badaniami B. Miller'a (Nice Teams Finish Last, 2010) możemy wyróżnić trzy typy "osobowości zespołu". Warto się zapoznać z tą charakterystyką.

 

Kiedy należy zorganizować warsztat z zakresu budowanie zespołu?

Odpowiedź wydaje się prosta - wtedy kiedy nie działa. Może się jednak okazać, iż zorganizowanie warsztatu w tym momencie może zakończyć się diagnozą, iż nie warto starać się na siłę scalać zespołu, gdyż i tak nie będzie działał efektywnie.





Czy wiesz ile masz mózgów?

Naukowcy są zgodni, iż nasz mózg składa się z dwóch wyspecjalizowanych półkul, które można traktować jako dwa oddzielne mózgi :-) 
Każda z nich ma bowiem swoją specjalizację.

Lewa półkula jest logiczna, racjonalna, analityczna, matematyczna, werbalna (odpowiada za mowę), liniowa, będzie widziała szczegóły miast obrazu globalnego.
Prawa półkula jest intuicyjna, syntetyzująca, wyobrażeniowa, twórcza, wizualna, przestrzenna, muzyczno-tonalna, widzi ogół.


Wolniej znaczy szybciej

Oddaje cześć jednemu z moich mistrzów jakim był Jose Silva - twórca Metody Silvy. Na organizowanych przez niego kursach na całym świecie można nauczyć się lepszego wykorzystania swojego umysłu. To właśnie z jego metody oraz stworzonej nauki - psychoorientologii - czerpią kolejni. 
Dziękuję!

Powszechną stała się dziś wiedza, iż nasz mózg może pracować na różnych poziomach, oznaczonych literami alfabetu greckiego. Po krótce omówię te poziomy.

Jak sprawić, aby pracownicy lubili swoją pracę?

Mój kolega i jednocześnie klient (średniej wielkości firma produkcyjna) zadał pytanie o znaczenie tak zwanej atmosfery w pracy. Stwierdził bowiem, iż czas kryzysu - choć tylko w delikatnym stopniu dotknął jego organizację, wpłynął znacznie na morale załogi.

Zacznijmy zatem od tego, iż należy zawsze pamiętać, iż tak zwana atmosfera w pracy to w sumie subiektywny obraz pracowników - ich postrzegania tych aspektów pracy, które mają największy wpływ na odczuwanie przez nich organizacji jako całości. Aby o nią zadbać trzeba pamiętać o wielu aspektach - ze względu na diagnozę tej organizacji - zwrócę uwagę na niektóre z nich.


Dlaczego najbardziej wartościowi pracownicy odchodzą z organizacji?














Jeden z moich klientów podczas konsultacji dotyczącej programu rozwojowego dla jego organizacji oraz omawiania diagnozy potrzeb szkoleniowych zapytał o główne powody odejść z organizacji.

Czy wypłacać premię jeśli wynik finansowy jest negatywny?

Jedna z konsultowanych przeze mnie firm zwróciła się z zapytaniem, czy należy wypłacać premie roczne oraz zaległe kwartalne menadżerom, jeśli wynik finansowy organizacji jest ujemny.
To pytanie przypomina mi dyskusję jaka toczyła się ponad rok temu w jednym z największych zakładów produkcyjnych w Polsce, będącego częścią światowego giganta - niewątpliwego lidera w swojej branży. Zgodnie z regułami - elementem pakietu menadżerskiego była premia roczna, uzależniona od realizacji celów na danym stanowisku. Niestety - wszechobecny kryzys dotknął także i te branżę, stąd wynik finansowy wiązał się z gigantyczną stratą. 

Rybak

Dziś spacerując po plaży spotkałem wędkarza. Na moje pytanie odpowiedział, iż belony łowi na błysk. To mi przypomniało kiedyś zasłyszaną opowieść, którą Wam polecam...

Pewien rybak zaniósł złowione w trakcie ciężkiego dnia pracy ryby na targ. Siada na plaży i spogląda na morze. Naraz podchodzi do niego turysta:
– Dlaczego nie jest pan na morzu?
– Złowiłem tyle, ile potrzebuję, i teraz odpoczywam – odpowiada rybak.
– Niech pan zacznie łowić więcej. Mógłby pan sobie wtedy kupić kuter i zatrudnić pomocnika. Gdyby wypływał pan na połów dwukrotnie w ciągu dnia, mógłby pan zarabiać czterokrotnie więcej!

Kultura firmy

Ostatnia organizacja, dla której miałem okazje pracować, natchnęła mnie do rozważań na temat kultury firmy i zarządzania. Co prawda jej kulturę można zdiagnozować od razu, wykorzystując pojęcie stworzone przez prof. J. Hryniewicza, jako kulturę folwarczną. Przypomnę (pisałem o tym wcześniej - "czy umiesz pędzać ludzi"), iż to rodzaj organizacji w której szef - jak dziedzic na folwarku sprawuje niepodzielne władzę, być może ma do pomocy zarządców, którzy posłusznie wykonują jego polecenia. Dla istnienia tego typu organizacji nie ma potrzeby wizji czy misji - osoba szefa wystarczy.Ten typ kultury już wcześniej opisał J. Bradshow (Twórcza moc miłości). W takich firmach arbitralnie zarządzająca grupa wpływu niekoniecznie musi się pokrywać w formalną strukturą organizacyjną. Obowiązuje twarde zasady gry, oparte na dominacji i wyzysku - gdzie dozwolone dla lidera jest wszystko, co nie zabronione prawem.

Walczące zespoły

Pomijając kwestie psychologiczne, a także powody dlaczego tak się dzieje - w wielu organizacjach możemy zaobserwować walczące zespoły. O ile podział my - oni przebiega na linii "my pracownicy - oni rynek" i jest właściwie wykorzystywany przez kierownictwo jako skuteczna metoda prowadzenia polityki np. handlowej - nie ma problemu.

Lider w praktyce

Podczas spotkań coachingowych liderzy zadają pytania dotyczące właściwego stylu zarządzania własna organizacją. Za D. Goldeman'em (Inteligencja Emocjonalna) przypomnę, iż możemy wyróżnić następujące:

Efektywność zespołu a struktura organizacji

Nie wszystkie zadania powinny opierać się na pracy zespołowej. Kiedy już odpowiemy sobie na podstawowe pytanie o zasadność budowania zespołu pracowniczego powinniśmy stworzyć odpowiedni ekosystem dla jego funkcjonowania. Trudno przecenić znaczenie odpowiedniego otoczenia organizacyjnego. Na co zatem powinno się zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?