Zawody przyszłości - kolejne propozycje

 Byłem pod wrażeniem webinaru Michała Wawrzyniaka (Mental Way), który przedstawił swoją listę zawodów przyszłości. Oto proponowana lista:
  • Chemik żywności - prawdopodobnie w przyszłości będziemy mogli "drukować" żywność. Będziemy posiadali urządzenia, które w formie kartridżów będzie zawierało białka, węglowodany, tłuszcze w czystej postaci. Umiejętne zaprogramowanie urządzenia zapewni pożądany posiłek. Podobne urządzenie można często zobaczyć w filmach fantastycznych.

Moc coachingu - zestaw narzędzi

Jeśli zaczynasz przygodę z coachingiem możesz zainteresować się książką Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste. Warto skorzystać z drugiego wydania, gdyż zostało ono poszerzone w stosunku do pierwszego.
Cóż w książce?

List do Ciebie... Przyjacielu!


Pewnego dnia nauczycielka poprosiła swoich uczniów, by wypisali na kartce imiona wszystkich kolegów z klasy, zostawiając przy tym trochę miejsca obok nich. Potem powiedziała do uczniów, by się zastanowili nad najmilszą rzeczą, którą mogliby powiedzieć o każdym ze swoich kolegów, i napisali to obok ich imion. Trwało to całą godzinę, zanim wszyscy skończyli i przed opuszczeniem klasy oddali swoje kartki nauczycielce.

Serce i rozum - co powinieneś wiedzieć o efektywnej komunikacji?

Zapraszam serdecznie na nowe szkolenie poświęcone komunikacji pod tytułem:
Serce i rozum
Co powinieneś wiedzieć o efektywnej komunikacji?


Andrzej Batko - cześć Twej pamięci!

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Andrzeja Batko - ojca NLP w Polsce. Był mistrzem i nauczycielem dla wielu, jeszcze większej liczbie osób pomógł. To nieodżałowana strata oraz pustka, którą trudno będzie zapełnić.
Odpoczywaj w pokoju - cześć Twej pamięci!

A Ty czym się martwisz?

Zamartwianie się to poważna choroba, która zabiera radość życia. Przyjrzyjmy się liście tych "najpopularniejszych":
  1. dzieci,
  2. zdrowie,
  3. śmierć,
  4. praca,
  5. gospodarka,
  6. atak serca,
  7. sytuacja finansowa,
  8. szczęście rodziny,

Bezużyteczne emocje - wina i niepokój

A dlaczego bezużyteczne - bo nie zmienią niczego - po prostu! Dobrze wyjaśnia to W. Dyer - "poczucie winy powoduje, że marnujesz dane ci chwile w teraźniejszości, trwając w niemocy z powodu zachowań z przeszłości, a niepokój jest mechanizmem, który podtrzymuje twoją niemoc w teraźniejszości obawą, co się może wydarzyć w przyszłości, a nad czym nie masz zazwyczaj kontroli". I dodaje - "jeśli uważasz, że trwając odpowiednio długo w złym samopoczuciu i niepokoju zmienisz wydarzenia minione lub przyszłe, to mieszkasz na innej planecie, z innym system wartości" (Pokochaj siebie, s. 124).

Wszystkich nie zadowolisz, gdyż...

Jedną z poważniejszych przypadłości naszych czasów jest ciągłe poszukiwanie aprobaty innych. Zdajemy się przyglądać w innych jak w lustrze i oceniać wartość samego siebie i swoich czynów w zależności, od tego co w nim zobaczymy.
Wayne Dyer zauważa, iż "nigdy nie zdobędziesz aprobaty wszystkich dla wszystkiego, co robisz, ale jeśli będziesz traktował siebie jako kogoś wartościowego, nigdy nie popadniesz w depresję, jeśli ktoś cię nie zaaprobuje. Dezaprobatę należy traktować jako naturalną konsekwencję życia na naszej planecie, na której różni ludzie mają różne opinie (Pokochaj siebie, s. 100).

W życiu liczą się tylko chwile i dlatego...

jedną z podstawowych umiejętności, która pomoże nam zachować zdrowie psychiczne wydaje się być umiejętność życia chwilą bieżącą. Jak zauważa Wayne Dyer - "życie chwilą bieżącą jest podstawą efektywnego życia. Gdy się nad tym dobrze zastanowisz, to stwierdzisz, że nie ma właściwie innych chwil, w których mógłbyś żyć. Teraźniejszość jest wszystkim, co mamy, a przyszłość jest tylko następną chwilą bieżącą, którą przeżywasz, gdy nadchodzi jej pora. Jedno jest pewne: nie możesz nią żyć, dopóki ona nie nadejdzie" (Pokochaj siebie, s. 45).

Dalej zwraca uwagę na rolę kultury w której przyszło nam żyć. Wymaga ona od nas silnego zakotwiczenia w przyszłości i myślenia o poważnych konsekwencjach naszych obecnych czynów. Nakazuje nam ona troskę o jutro, a przecież ono może się w ogóle nie zdarzyć. Przyjmując taki punkt widzenia - "szczęście jest czymś, co nadejdzie jutro, i dlatego nigdy nie jest osiągalne" (Pokochaj siebie, s. 45).

A zatem, w myśl wskazówki Mistrza Horacego - "Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie" - CARPE DIEM!

Podziękowanie

I ja serdecznie dziękuję za możliwość współpracy. Wszystkiego najlepszego Akademio!

Czy media społecznościowe budują kapitał społeczny?

We współczesnym świecie możemy wyróżnić parę rodzajów kapitału. Niewątpliwie trzy jego odmiany zdają się wysuwać na prowadzenie jeśli chodzi o ich znaczenie:
- kapitał finansowy, a więc to co posiadamy,
- kapitał ludzki, to co umiemy i potrafimy,
- kapitał społeczny - to kogo znamy i z kim jesteśmy związani.

Wydaje się, iż właśnie media społecznościowe są idealnym narzędziem budowania kapitału społecznego. Warto zastanowić się nad kilkoma aspektami tego zagadnienia.

Inspiracje

...cokolwiek się dzieje, cokolwiek wstrząsnęło twoim życiem albo cię przygniotło, niewątpliwie zmieni się samo z siebie i właśnie dlatego wystarczy utrzymywać to w zwierciadle obecnej chwili — obserwować to, ogarniać jego obecność, unosić się na falach zmian, tak samo jak unosisz się na falach oddechu, i wierzyć, że prędzej czy później będziesz wiedział, jak działać, pojmiesz to, przejdziesz przez to i ruszysz dalej.
John Kabat-Zinn, Gdziekolwiek jesteś - bądź, str. 28.

Media społecznościowe mediami współczesnego świata

Przy spadających nakładach drukowanych periodyków oraz ucieczce widzów od innych "starych mediów", nie tylko reklamodawcy, ale także pozostali interesariusze (np. politycy) coraz chętniej korzystają z nowych mediów, opartych na Internecie. Najbardziej interesującymi w ich katalogu okazują się być media społecznościowe.

Jak pokazuje poniższa infografika najpopularniejszy z serwisów społecznościowych - Facebook - liczy sobie ponad 900 milionów użytkowników.

 

Czy grozi Ci wypalenie zawodowe? (edytowany)






































***
update 1/05/2017
Wypalenie zawodowe prowadzi do negatywnych skutków w wymiarze indywidualny oraz organizacyjnym. W wymiarze indywidualnym może doprowadzić do różnego rodzaju dysfunkcji, w tym chorób. W wymiarze organizacyjnym prowadzi do spadku efektywności, co przekłada się na wyniki osiągane przez organizacje.


O niełatwej sztuce komunikacji


Z pozoru wszystko wydaje się być proste - dwójka interlokutorów i intencja przekazania komunikatu. Okazuje się być to jednak często zbyt mało, aby komunikat został precyzyjnie odebrany - dlaczego?

Jakie są fundamenty nowoczesnego przywództwa?

Aby jakakolwiek organizacja mogła istnieć w dłuższym okresie czasu - musi być zbudowana na solidnych fundamentach. Nie bez powodu uznaje się, iż kluczowym zasobem organizacji - tym, który decyduje o przewadze konkurencyjnej - a w konsekwencji o sukcesie - są ludzie. Ludzie są najcenniejszym kapitałem nowoczesnej organizacji, która zmierza do sukcesu.

Jak dokonać odnowy i reintegracji zespołu?

Tak jak stwierdziłem w poprzednim poście, każdy zespół przeżywa kryzys wieku średniego, który może skutkować tym, iż nie będzie skutecznym realizatorem celów biznesowych danej organizacji. Oczywiście można tej dysfunkcji zapobiegać, gdyż wydaje się, iż także w tym przypadku ludowa mądrość "łatwiej zapobiegać niż leczyć" ma zastosowanie.

Przez jakie fazy może przechodzić zespół?


Wydawało się, że wszystko jest idealne. Super zespół handlowy, starannie budowany przez wiele lat, otoczenie zewnętrzne w którym praktycznie nie ma większej konkurencji, doskonałe warunki logistyczne. A jednak dział handlowy zaczął trzeszczeć w szwach i zaczęli go opuszczać wartościowi pracownicy.
Dlaczego?

Dobowy rytm aktywności - nie tylko intelektualnej

Jednych nazywamy skowronkami - lubią wstawać skoro świt i od samego rana rozpoczynać swoją aktywność. Prawdopodobnie znasz takie osoby, które kiedy potrzebują przyswoić jakąś nową wiedzę, wolą to robić z samego rana.
Ich przeciwieństwem są tak zwane sowy. To ludzie, którym najlepiej pracuje się po zachodzi słońca.

O marzeniach i nie tylko...


Jakich kompetencji oczekujemy od współczesnych przywódców?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie cechy są kluczowe dla przywódcy w odniesieniu sukcesów? Badania pokazują są są to:
- uczciwość,
- kompetencje,
- świadomość celów,
- umiejętność motywowania.

Jakie są dwa główne wyznaczniki szkoleń z zakresu budowania zespołu?

Szkolenia z zakresu budowania zespołu stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Przybierają one różne formy - od tych prowadzonych w sali szkoleniowej i mających postać tradycyjnego warsztatu - do tych oparty o zajęcia typu outdoor. Często szkolenia łączą obie formy - warsztat merytoryczny oraz trening outdoor'owy, dzięki czemu uczestnicy mogą w praktyce przetrenować "w terenie" wiedzę nabytą na sali szkoleniowej.

Rozwój zespołów wydaje się mieć kardynalne znaczenie w organizacjach, które swój sukces na ich skuteczności opierają. Tym bardziej zatem należy zwrócić uwagę na to, aby odbywał się on na dwóch płaszczyznach - budowanie relacji międzyludzkich oraz zdolności osiągania zamierzonych celów.

Relacje międzyludzkie to płaszczyzna, która pokazuje klimat panujący w zespole, jego atmosferę. Wpływa ona w sposób wymierny na motywację, zaangażowanie oraz jakość pracy. Niemniej, jeśli skoncentrujemy się na szkoleniu tylko na tej płaszczyźnie możemy doprowadzić do sytuacji, w której wszyscy będą siebie lubić i ufać sobie wzajemnie - ale zespół nie przyniesie żadnych wymiernych korzyści dla organizacji, będzie zaś generował tylko koszty swojego istnienia.

Ważnym jest zatem pamiętanie także o zdolności zespołu do osiągania założonych celów i realizacji powierzonych zadań. Jeśli natomiast skupimy się tylko na tym aspekcie - osiągniemy efekt na krótką metę - będziemy mieli grupę ludzi, z których każdy szybko i sprawnie robi, to co niego należy. Członkowie takiej grupy nie będę przepadali za sobą, a w perspektywie za swoją pracą - będą robili tylko to, za co mają płacone. Taki zespół prawdopodobnie szybko się wypali i straci zapał. Nie będzie potrafił także przejść przez zawirowania i kryzysy, w które szczególnie obecnie obfituje nasza gospodarka. Będzie brakowało mu wewnętrznej motywacji.

Dlatego decydując się na szkolenie z zakresu budowania zespołu warto upewnić się, czy jego program obejmuje rozwój na dwóch wspomnianych płaszczyznach. Takie szkolenia dla Twojej organizacji zapewnia lider rynku - firma BARTBO, którą serdecznie polecam.

Wykorzystano: R. Szczepanik, Budowanie zespołu. Organizacja szkoleń team buildning i wypraw incentive, Gliwice 2013.

Beczka stresu

Jedna z koncepcji dotyczących stresu posługuje się alegorią beczki, do której malutkimi kropelkami jest dolewany stres. Tą beczką jest oczywiście nasz organizm. I choć wydaje się, iż kolejna kropelka nie czyni większej różnicy, to powiększa ona "stresową objętość", która napiera na ściany beczki. Możemy w tym momencie posłużyć się miarą zaprezentowaną w skali wydarzeń życiowych.
Pojedyncze wydarzenia nie wdają się być szczególnie stresogenne, ale ich suma może powalić nawet najsilniejszego. Koncepcja beczki mówi, iż z czasem kiedy napór staje się coraz większy, a stresu nie ubywa efektywnie (jak w zbiorniku retencyjnym) - obejmy beczki nie wytrzymują i zaczynają puszczać. Wtedy właśnie szwankują poszczególne układy naszego organizmu i pojawiają się różnego rodzaju dysfunkcje. Nie ma tutaj twardzieli - a ponieważ nie możemy stresu wyeliminować z naszego życia, należy nauczyć się z nim żyć. Pomocne w tym procesie są różnego rodzaju metody, które można poznać na szkoleniach. Zapraszam!

Dlaczego warto zainwestować w szkolenie typu outdoor?



Szkolenie outdoor’owe odbywa się w terenie. Ten typ treningu okazuje się wysoce skuteczny. Psycholodzy już dawno dowiedli, że trudne lub nietypowe sytuacje jednoczą ludzi wobec wspólnego problemu. Znalezienie się uczestników szkolenia poza strefą komfortu przyśpiesza proces uczenia, wzmacnia kreatywność oraz daje szanse na wykształcenie nowych umiejętności czy zdobycia wiedzy, które będą mogły być wykorzystywane w pracy. Cele, które można zrealizować podczas takiego treningu zostały przedstawione poniżej:

 

E-przyjaciele

Czas polecić kolejną książkę poświęconą mediom społecznościowym. Tym razem będą to "E-przyjaciele". Warto po nią sięgnąć, gdyż polscy autorzy wiele z niej zapożyczają, niestety nie podając źródła. Jest tom mała książeczka z wielki potencjałem. Napisana jasnym językiem. Krok po kroku pokazuje jak oswoić "e-przyjaciół" jakimi są media społecznościowe. Polecam!

Trudna sztuka komunikacji



Komunikacja to niełatwy proces i dlatego warto mieć wsparcie. Wiedza zawarta w tej książce to na 100% wiedza praktyczna i użyteczna. Uważam, iż książka powinna wejść do kanonu lektur szkolnych i powinna być studiowana na wszystkich etapach edukacji. Polecam!

Dobra słuzba zdrowia to nie wszystko



W związku z sytuacją naszej służby zdrowia powszechnym w naszym kraju jest na nią narzekanie. Zrzuca się także na nią pełną odpowiedzialność za stan naszego zdrowia, co nie jest do końca uzasadnione.

Archiwum X i dwie półkule mózgowe

Któż z nas nie zna kultowego serialu Archiwum X. Dziś doszedłem do wniosku, iż dwójka głównych bohaterów przypomina mózg. Ja wiemy ta harmonijnie działająca całość składa się z dwóch półkul. Lewa jest logiczna - odpowiada jej D. Scully.

Strach

Maxi C. Maultsby, twórca Racjonalnej Terapii Zachowań (RTZ) napisał kiedyś: „80 proc. tego, czego się obawiamy, nigdy się nie wydarzy. Na 8 proc. tego, co się wydarzy, nie będziemy mieli żadnego wpływu. Z pozostałą częścią większość z nas potrafi sobie znakomicie poradzić”.

Słowa Mistrza


Jak dokonać oceny swojego miejsca pracy?

Można tego dokonać za pośrednictwem 12 pytań zaproponowanych przez Marcusa Buckingham'a (Po pierwsze: Złam wszelkie zasady). Oto one:
  1. Czy wiem, czego oczekują ode mnie w pracy?
  2. Czy mam do dyspozycji materiały i sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonania pracy?
  3. Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej?
  4. Czy w ciągu ostatnich siedmiu dni poczułem się choć raz doceniony lub czy byłem pochwalony za swoją pracę?
  5. Czy szefowi lub komuś innemu w pracy na mnie zależy, czy ktoś zauważa mnie jako osobę?
  6. Czy ktokolwiek w pracy zachęca mnie do tego, abym  się daje rozwijał?
  7. Czy w pracy liczy się moje zdanie?
  8. Czy misja mojej firmy daje mi poczucie, że moja praca, która wykonuję, jest ważna?
  9. Czy moi współpracownicy są wewnętrznie zdeterminowani, by wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie?
  10. Czy mam w pracy swojego najlepszego przyjaciela?
  11. Czy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy rozmawiałem z kimś o postępach, jakie poczyniłem?
  12. Czy miałem w pracy możliwość dokształcania się i rozwoju?
Buchingham uważa, iż jeśli pracownik odpowie twierdząco na wszystkie pytania - to znaczy, iż jego miejsce pracy jest idealne. Co ciekawe, opisuje on bardzo szerokie badania, z których wynika jasno, iż "to właśnie przełożony, a nie płaca, apanaże, dodatkowe korzyści czy charyzmatyczny przywódca na najwyższym szczeblu, ma największy wpływ na tworzenie atmosfery miejsca pracy. (Bezpośredni) menadżer jest tutaj postacią kluczową".

Polskie drogi...

Nasz rząd, zgodnie z hasłem przewodnim partii rządzącej "by żyło się lepiej" zaopiekował się kierowcami. Służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na drodze nałożono plany do wykonania, wszak jest to łatwy sposób zdzierania z ludzi kasy. Może dlatego warto przypomnieć wszystkim, o słowach lidera PO - Donalda Tuska, który idąc po władzę mówił:


A tymczasem rząd nie potrafi skutecznie zadbać o jakość dróg - http://superauto24.se.pl/auto/raport-nik-o-drogach-w-polsce-polowa-do-zamkniecia-nie-nadaje-sie-do-bezpiecznej-jazdy_185589.html

Komentarz może być tylko jeden.