Jednych nazywamy skowronkami - lubią wstawać skoro świt i od samego rana rozpoczynać swoją aktywność. Prawdopodobnie znasz takie osoby, które kiedy potrzebują przyswoić jakąś nową wiedzę, wolą to robić z samego rana.
Ich przeciwieństwem są tak zwane sowy. To ludzie, którym najlepiej pracuje się po zachodzi słońca.
Mogą zarwać całą noc, aby poświęcić ją na aktywność intelektualną.
Niezależnie od tego, czy jesteś skowronkiem czy sową - Twoja aktywność intelektualna nie jest taka sama przez całą dobę. O pewnych porach pracuje Ci się lepiej, podczas innych lepiej się wypoczywa.
Schematycznie ukazuje to załączony rysunek. Będzie on dotyczył przeciętnego człowieka, z unormowanym cyklem aktywności.
Około godziny 3/4 śpimy głęboko. Jest to czas głębokiego relaksu nasze organizmu. Pewnie dlatego wiele służb specjalnych planując swoje akcje właśnie tę porę wybiera na moment ataku.
Wstajemy około godziny 6. Następuje gwałtowny skok ciśnienia krwi - organizm przygotowuje się do wysiłku, któremu będzie musiał sprostać podczas całego dnia.
Po godzinie 7 nasz organizm przestaje wydzielać melatoninę. Jest to hormon odpowiadający za to, iż chce nam się spać. Około godziny później budzą się nasze jelita, które rozpoczynają pracę.
Następnie wydzielana jest duża dawka testosteronu, który odpowiada między innymi za naszą czujność i aktywność. Około godziny 10 rozpoczyna się przedpołudniowy wyż intelektualny - jest to czas, w którym najlepiej działa pamięć krótkiego okresu, co oznacza, iż właśnie wtedy najłatwiej przychodzi nam uczyć się nowych rzeczy, wtedy też najbardziej rozbudzona jest nasza kreatywność.
Potem następuje spadek poziomu naszej aktywności. około godziny 12/14 jest jest dobry czas na lunch, podczas którego będziemy mogli odpocząć i zregenerować nasze siły.
Po nim następuje popołudniowy wyż intelektualny, podczas którego doskonale działa pamięć długiego okresu. Wtedy najlepiej będzie nam się wykonywało czynności rutynowe. Dobrze nam będą wychodziły także powtórki wiedzy. Będzie on trwał do około godziny 18. Wtedy nasz organizm zaczyna powoli zwalniać.
Około godziny 21 organizm rozpoczyna wydzielanie melatoniny i przygotowuje się do spoczynku. Powinno także następować stopniowe wyciszanie się organizmu.
Oczywiście, u każdego z nas ten cykl wygląda różnie. Dlatego warto go rozpoznać i wiedzieć kiedy najbardziej efektywnie będzie nam się wykonywało dane zadania. Ocenia się, iż jedna godzina efektywnej pracy podczas wyżu intelektualnego odpowiada 5 godzinom tej samej pracy podczas niżu. Jeśli zatem możesz decydować samodzielnie o aktywności, warto dostosować ją do rytmu pracy swojego organizmu.
Zapraszam także na szkolenie, podczas którego omawiana jest ta koncepcja, a także inne przydatne kwestie związane z efektywnym zarządzaniem czasem.