Nasz dom, dwie łąki - co będzie dalej?

Jakiś czas temu zachęcałem do obejrzenia tego niezwykłego filmu. Obrazy z niego pochodzące utkwiły w mojej pamięci i dlatego postanowiłem przeczytać książkę. Nie zawiodłem się.
Kiedy przychodzi czas zadawania pytań dotyczących tego, co będzie dalej, wtedy kiedy odejdziemy; kiedy zastanawiamy się, dlaczego pewne rzeczy się dzieją i nie możemy pojąć sensu, wtedy własnie warto sięgnąć po lekturę i obejrzeć film. Kolejność nie ma znaczenia - jedno z drugim doskonale się uzupełnia.

Jak budować odpowiedni wizerunek? (literatura)

O budowaniu czy kreowaniu odpowiedniego i korzystnego wizerunku powiedziano i napisano wiele. Wydaje się jednak, iż jeszcze bardzo dużo pozostało do zrobienia. W jednym z poprzednich wpisów poruszyłem temat personal branding'u - i chciałbym jeszcze raz stanowczo podkreślić - ma on znaczenie dla każdego, kogo sukces zależy od innych ludzi... zatem praktycznie dla każdego we współczesnym świecie.

Czym dla Ciebie jest czas?

Choć fizycy kwantowi będą udowadniać, iż czas nie istnieje, iż jest tylko ogólnie przyjętym konceptem, paradygmatem - wszyscy odczuwamy jego działanie. Nie istnieje on jednak fizycznie, jest pewnym filtrem który pomaga nam organizować rzeczywistość (rejestrujemy zdarzenia w czasie). Zatem w wyniku takiego podejścia wskazujemy, iż istnieje przeszłość i przyszłość, zaś teraz jesteśmy w teraźniejszości.

Po co wyznaczać cele?

Zbliżamy się do końca roku. Jest to zwyczajowy czas czynienia różnego rodzaju postanowień czy planów. Wydają się one być konieczne, aby na podstawie obranego kierunku odpowiednio dobrać metody i środki realizacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie wyznaczać cele kliknij tutaj. We wpisie poznasz efektywne i sprawdzone sposoby.

Wyznaczenia celów jest ważnym elementem zarządzania czasem, a precyzyjniej zarządzania sobą w czasie. Co dzięki temu uzyskujemy?

Po pierwsze zdobywamy rozeznanie z zakresie przyszłych działań i priorytetów. Daje nam to możliwość choćby określenia potrzebnych zasobów do realizacji.
Mając wyznaczone cele i stworzony plan działania czujemy się pewniej - nasz mózg potrzebuje planu sekwencji do skutecznego działania.

Czy jest uniwersalna recepta na zbudowanie efektywnego zespołu?

Jeden z moich klientów skierował do mnie zapytanie mailowe dotyczące uniwersalnych metod budowanie efektywnego zespołu pracowniczego. Czy takowe są?
Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest twierdząca. Nie ma żadnego uniwersalnego modelu współpracy zespołowej, który może być wykorzystany w każdym kontekście biznesowym. Każda organizacja jest inna, ma inną kulturę, stawia przed członkami zespołu swoiste wymagania. Ale też każdy zespół jest inny, gdyż składa się z unikalnych jednostek.
Zatem profesjonalny program warsztatu czy szkolenia z zakresu budowania zespołu powinien być poprzedzony staranną analizą potrzeb, zaś program skrojony na miarę potrzeb.

Wgraj sobie nowy światopogląd 2.0

Nasza (pod)świadomość jest zasiedlona przez memy, zaraźliwe wzorce informacji, które przenoszą się z umysłu do umysłu i zdobywają panowanie nad nimi. W jednym z postów opisywałem negatywne przekonania i jak sobie z nimi poradzić (kliknij). Dziś dzięki Pam Grout chciałbym się skupić na "wierzeniach bazowych", memach. Ich znaczenie jest kardynalne, gdyż od ich treści zależy jakość naszego życia.
Dobra wiadomość jest taka, iż możemy je zmieniać - zła, iż wymaga to czasu i konsekwencji.
Zatem zajmijmy się wgraniem nowego oprogramowania do naszych umysłów.

Coraz bliżej święta

Święta Bożego Narodzenia to dla większości z nas jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Niestety, właśnie podczas nich niektórzy z nas najbardziej odczuwają samotność.
Pamiętajmy zatem o tych, którym los nie dał bądź odebrał ciepła rodzinnej atmosfery świątecznej.


Czy nauka może być urojona?

Piszą do mnie czytelnicy bloga, podobne pytanie zadają moi rozmówcy - jaką można mieć pewność, iż dwupunkt, synchronizacja kwantowa, matryca energetyczna w ogóle działają, a pola morficzne istnieją.

Odpowiedź nie jest prosta, szczególnie kiedy zaczniemy posiłkować się współczesną nauką. Opiera się ona na paradygmatach, a więc teorii których się nie kwestionuje, bo... najlepiej bądź najwygodniej wyjaśniają prawa rządzące światem.

Jeśli jesteś zwolennikiem takiego "naukowego" widzenia świata - to polecam Ci poniższy film. Ciekawe, czy zmienisz zdanie?


Jeśli nie przyjmujesz prezentu, który został Ci podarowany, to do kogo ów prezent rzeczywiście należy?

Dawno, dawno temu żył wielki wojownik. Mimo sędziwego wieku, nadal był w stanie pokonać każdego przeciwnika. Jego sława sięgała daleko i wielu uczniów gromadziło się przy nim, by pobierać nauki. 
Jednego dnia pewien nikczemny młody wojownik przybył do wioski, w której mieszkał stary mistrz. Młodzieniec założył sobie, że będzie pierwszym, który go pokona. Prócz siły fizycznej młody człowiek miał również niesamowitą umiejętność wychwytywania i wykorzystywania jakiejkolwiek słabości swojego oponenta. Czekał, aż przeciwnik zrobi pierwszy ruch, ujawniając tym samym swoją słabość, i wtedy uderzał z bezlitosną siłą i szybkością światła. W starciu z nim nikomu nie było dane wykonać więcej niż jeden ruch. 

Szczęście bogactwa czy bogactwo szczęścia? (ćwiczenie obfitości i bogactwa)

Pierwszy wpis na moim blogu był poświęcony bogactwu (tutaj). Napisałem go ponad pięć lat temu. Stwierdzić muszę, iż bardzo zmieniło się moje postrzeganie "bogactwa". 
Phil Bosmans stwierdził, iż "to, jakim jestem człowiekiem, jest nieskończenie ważniejsze od tego, co posiadam". No właśnie - bo choć środki finansowe zapewniają odpowiedni standard życia, tego co naprawdę wartościowe nie da się kupić za pieniądze.

Czy wszechświat musi zginąć?

Historia zaczyna się w roku 2061, gdy olbrzymi komputer rozwiązał już problemy energetyczne Ziemi, projektując masywnego satelitę Słońca, który potrafi przesyłać energię gwiazdy na Ziemię. KA (komputer analogowy) jest tak duży i zaawansowany, że zajmujący się nim technicy mają tylko niejasne pojęcie, w jaki sposób działa. Zakładając się o pięć dolarów, dwóch pijanych techników pyta komputer, czy można zapobiec śmierci Słońca, czy też Wszechświat musi ostatecznie umrzeć.

Jak skutecznie wyznaczać cele?

Sukces we wszystkich aspektach życia wiąże się przeważnie z umiejętnością zdefiniowania tego, czego co chcemy, co dla nas ważne oraz umiejętności tego osiągnięcia.
Okazuje się, iż sam proces wyznaczania celów czy też określania ich ważności może wiele trudności sprawić.
Jakiś czas temu poznałem narzędzia, które mogą być w tym zakresie pomocne - mam nadzieję, iż pomogą także i Tobie.
Chciałbym na początku zaznaczyć, iż raczej należy zgodzić się z twierdzeniem, iż wyznaczanie celów jest prostsze od utrzymania konsekwencji w ich realizacji. Kiedy się kończy rok, podczas podsumowań czy wieczoru sylwestrowego podejmujemy różnego rodzaju zobowiązania. Na przykład na początku każdego roku kluby fitness są pełne nowych członków, a także dietetycy mają najwięcej klientów. Ale wraz z upływem czasu ekipa się wykrusza, także coraz mniej osób przestrzega diety.

Człowiek w poszukiwaniu sensu

To na pewno nie będzie najłatwiejsza lektura, ale warto się z nią zmierzyć. Warto do nie powracać. Mój egzemplarz jest żółty od markera, bo tyle wartościowych sentencji dla siebie znalazłem.

Człowiek dostrzega zazwyczaj wyłącznie ściernisko przejściowości, nie zauważając wypełnionych po brzegi spichrzów przeszłości, w których zgromadził plony swojego życia: dokonane czyny, przeżyte miłości, wreszcie cierpienia, które zniósł z odwagą i godnością (s.218)


(...) nie ma powodu litować się nad starymi ludźmi. Przeciwnie, młodzi powinni im raczej zazdrościć. To prawda, że na starszych nie czekają w przyszłości nowe możliwości i szanse. Mają jednak coś więcej - miejsce przyszłych możliwości zajęły rzeczywistości w przeszłości - wykorzystane szanse, wypełnione sensy, zrealizowane wartości - i nikt oraz nic nie zdoła im odebrać zgromadzonych w przeszłości skarbów.
Z uwagi na możliwość odnalezienia sensu w cierpieniu należałoby uznać sens życia za bezwarunkowy, przy¬najmniej potencjalnie. Jednakże ów bezwarunkowy sens znajduje swą analogię w bezwarunkowej wartości każdego człowieka. To ona gwarantuje niezaprzeczalną jakość ludzkiej godności. Podobnie jak nasze życie ma swój potencjalny sens w każdych, nawet najbardziej tragicznych okolicznościach, tak też wartość każdego człowieka pozostaje dla niego prawdziwa, ma oparcie w wartościach urzeczywistnionych przez niego w przeszłości i nie zależy od stopnia użyteczności, jaką człowiek obecnie sobie przypisuje
(s. 219)


Jak dokonać autoanalizy kompetencji?

Wspomniałem już, jak ważna jest autoanaliza naszych kompetencji, szczególnie kiedy chcemy wejść na ścieżkę rozwoju osobistego. Dzięki niej jesteśmy w stanie ustalić punkt startowy czy wyjścia, a także łatwiej określić pożądany kierunek dalszego rozwoju. Pomoże nam w niej analiza SWOT.

Jakie są podstawowe zasady nabywania kompetencji miękkich?

Tak jak nie ma jednej jedynej i właściwej drogi rozwoju osobistego tak trudno będzie sformułować uniwersalne zasady nabywania kompetencji miękkich. Niemniej w wyniku własnych doświadczeń oraz rozmów z osobami, które podążają drogą rozwoju chciałbym garść takich zasad przedstawić.



Co to jest samodoskonalenie?

Obserwujemy zmieniający się rynek pracy, a w raz z nim zmieniający się model kariery. Wiemy, iż inwestycja w samego siebie, we własne kompetencje jest inwestycją najcenniejszą. Większość z nas korzystała tez z różnych metod rozwoju kompetencji, w tym szkoleń, coachingu, itp. Warto jednak pamiętać, iż możemy pracować sami ze sobą. coraz powszechniejsze staje się samodoskonalenie, jak choćby self-coaching. Czym ono jest?


W jakich szkoleniach kompetencji miękkich warto wziąć udział? (uzupełnienie)

Odpowiadając na to pytanie chciałby się rzecz - we wszystkich, na jakie możesz sobie pozwolić. Należy jednak pamiętać, iż najcenniejszym co mamy jest czas. Szkoda go poświęcać na kiepskie szkolenia, które nie są prowadzone przez fachowców, czy też nie są prowadzone w sposób dla nas odpowiedni. Zatem warto zrobić "wywiad" o danym ośrodku szkoleniowym oraz o osobie prowadzącego zajęcia.
Jaką tematyką z zakresu kompetencji miękkich warto się zainteresować?


Jak skutecznie rozwijać kompetencje?

Na początku chciałbym zaznaczyć wyraźnie, iż to właśnie my sami jesteśmy największymi interesariuszami naszego rozwoju osobistego. To właśnie my mamy w tym największy interes. Dlaczego? Bo dzięki większym kompetencjom żyje się nam lepiej. Badania pokazują, iż osiągamy bardziej wymierne sukcesy we wszystkich dziedzinach życia. Dlatego warto do tego procesu podejść umiejętnie.


Jakie kompetencje miękkie warto rozwijać?

Oczywiście ich katalog nie jest zamknięty. Te podane poniżej zdają się mieć charakter uniwersalny.
 

Asertywność - umiejętność wyrażania swoich uczuć, myśli, opinii, decyzji i życzeń w bezpośredni, skuteczny sposób, nie naruszając przy tym godności drugiej osoby.
 

Autoprezentacja - umiejętność budowania pozytywnego wizerunku w oczach innych osób.

Jak zmiania się model kariery?

Rynek pracy nieustannie się zmienia i staje się coraz bardziej wymagający. Jest to szczególnie zauważalne w krajach o stosunkowo wysokim bezrobociu (rynek pracodawcy), gdzie to pracownik musi zawalczyć o dobre miejsce pracy. Globalne wpływy na lokalne gospodarki, światowe kryzysy i załamania, a także inne wpływy nieustannie kształtują rynek pracy.
Co zatem zmienia się w organizacjach?



Jakie są główne korzyści z coachingu?

Coaching to niezwykle skuteczna metoda rozwoju osobistego. Przynosi korzyści zarówno dla danej osoby, która uczestniczy w procesie, ale także dla organizacji.




Dlaczego warto rozwijać kompetencje miękkie?

Kompetencje to wiedza, umiejętności, cechy osobowości, doświadczenie, postawy i zachowania w procesie pracy. Warto, aby odróżniać je od kwalifikacji - te zaś bowiem obejmują wiedzę i umiejętności (ewentualnie doświadczenie).
Kompetencje powszechnie dzieli się na miękkie i twarde.







O co trzeba zadbać, aby coaching był skuteczny?

Zgodnie z wynikami prowadzonych badań można uznać coaching za jedną z najbardziej efektywnych metod rozwoju osobistego oraz zawodowego.



·       



 
















Aby jednak był on skutecznym narzędziem musi zostać spełnionych szereg zasad. Chciałbym skoncentrować się na czterech z nich, choć oczywiście ich katalog nigdy nie będzie zamknięty, a praktycy coachingu oraz klienci będą dopisywali kolejne.

Dlaczego warto zadbać o candidate experience?

Można zgodzić się, iż candidate experience jest ważnym elementem, który powinien być uwzględniany w profesjonalnej strategii personalnej organizacji. Czym jest?
Doświadczeniem...
Każdy pracownik był kiedyś kandydatem do zatrudnienia. Każdy były pracownik ma wyrobioną opinię na temat swojego pracodawcy. Każdy przyszły pracownik ma jakieś wyobrażenie swojego idealnego pracodawcy.

Jak udzielać informacji zwrotnej (feedback'u)?

Informacja zwrotna ma pierwszorzędne znaczenie w komunikacji z drugim człowiekiem, a także w budowaniu poprawnych (zdrowych) relacji. Dzięki niej - odpowiednio reagując na działanie drugiego człowieka - możemy udzielić mu pomocy, ale także uzyskać oczekiwane przez nas efekty. Przykładem niech będzie płaszczyzna zawodowa - pracownik, dla swojego sprawnego i efektywnego funkcjonowania musi otrzymywać informację zwrotną od swojego przełożonego, a więc wiedzieć - czy pracuje dobrze czy też nie. Jakie są zatem zasady jego udzielania?

Dlaczego otwartość jest ważna w obcowaniu z ludźmi?

Abyśmy byli lubiani, abyśmy tworzyli udane związki, mieli przyjaciół musimy dać się poznać. Aby dać się poznać trzeba przede wszystkim znać się samemu. Nie da się tego osiągnąć bez minimalnej otwartości.
Bez otwartości, bez odsłonięcia się nie możemy być bliscy dla nikogo, bo skąd ktoś ma wiedzieć, że warto z nami utrzymywać bliską relację, budować związek.


Co obejmuje trening interpersonalny?

W poprzednim poście odniosłem się do pojęcia rozwoju osobistego. Wydaje się, iż jeśli jego składową są wartościowe relacje z innymi ludźmi - to drogą właściwą drogą może okazać się trening interpersonalny, a więc trening umiejętności "bycia" z ludźmi. A nie jest to łatwe, gdyż towarzysza nam uczucia - lubimy, kochamy, nienawidzimy... Jesteśmy jednak istotami społecznymi i - z małymi wyjątkami - potrzebujemy innych ludzi do życia i do zachowania zdrowia psychicznego. Poza tym cała cywilizacja od zarania dziejów wymaga kooperacji z innymi  - tylko dzięki niej możemy osiągać kolejne sukcesy. Musimy umieć efektywnie współpracować. Dysponowanie umiejętnościami interpersonalnymi nie zawdzięczamy genom - musimy lub powinniśmy się ich nauczyć.

Podstawowe zasady zarządzania ludźmi z własnej praktyki

Jako menadżer liniowy, trener oraz konsultant z doświadczeniem w różnych organizacjach i na różnych poziomach w swoich notatkach gromadzę różne przepisy na sukces. Dostarczają mi je klienci i współpracownicy, ale także tworzę własne uogólnienia w tym temacie. Lista nie jest zamknięta, główne zaś jej punkty brzmią:

Czym jest rózwój osobisty?

Ostatnio zapytano mnie o szkolenie z rozwoju osobistego. Zapytałem zatem, co przez to zainteresowany rozumie i zapadła cisza. Wszyscy interesujący się tym zagadnieniem wiedzą, iż rozwój osobisty jest to inwestycja w samego siebie. Ale czym jest on konkretnie?

Trzeba zgodzić się z tym, iż rozwój osobisty jest pojęciem nieostrym. Jest swoistego rodzaju workiem, do którego można wrzuć wiele zagadnień. Dlatego chciałbym przedstawić mój sposób rozumienia tego pojęcia.