10 życiowych mądrości do przemyślenia

Taka chwila świątecznej refleksji. Warto zastanowić się, przemyśleć, może też dodać parę własnych zasad pamiętając o tym, iż życie to nie próba generalna, nie będzie powtórki. Dobrze wyraziła to Wisława Szymborska w swoim wierszu pisząc, iż "zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyn".

Nie oczekuj życia wolnego od chorób. Jeśli nie doświadczysz cierpienia, nie oprzesz się pokusie arogancji i niemoralności. Dlatego powinieneś myśleć o swojej chorobie jako dobrym środku, by się zeń uczyć.

Nie oczekuj życia wolnego od trudności. Jeśli nie doświadczysz trudu, staniesz się pyszny i arogancki. Dlatego czerp mądrość z przeszkód, które podsuwa ci życie.

Nie spodziewaj się łatwego rozwoju. Bez trudności do pokonania twoja nauka zawsze pozostanie niekompletna. Dlatego traktuj przeszkody jako zwyczajny element codzienności.

Zawsze znajdą się ludzie, którzy stawać będą na drodze twoim planom. Bez nich nie dostrzegłbyś wielu rzeczy. Dlatego traktuj przyjaźnie swoich wrogów, ich niechęć wykorzystując dla własnej korzyści i nauki.

Większość planów nie spełnia się łatwo. Gdyby tak było, wszyscy popadlibyśmy w arogancję. Dlatego ciesz się przeszkodami - to doświadczenia, z których możesz się uczyć.

Nie zaprzyjaźniaj się z nikim tylko dla własnych korzyści. Prędzej czy później obróci się to przeciw tobie. Dlatego szukaj takich przyjaciół, którzy nie zawsze będą się z tobą zgadzać.

Nie oczekuj, że inni zawsze będą się z tobą zgadzać. Z czasem zaczęłoby ci się wydawać, że jesteś nieomylny. Dlatego szukaj tych i rozmawiaj z tymi, którzy mają własne zdanie i nie obawiają się z tobą nie zgodzić – będziesz mógł się od nich wiele nauczyć.

Nie pomagaj dla nagrody. Jeśli oczekujesz czegoś w zamian, twoja pomoc staje się zwykłą usługą. Dlatego sam fakt, że komuś pomogłeś, powinien być dla ciebie satysfakcjonujący i wystarczający.

Nie bierz więcej, niż dałeś sam. Duże zyski uzyskane małym kosztem zatrzymają w tobie chęć rozwoju. Dlatego z pokorą przyjmuj drobne sukcesy, choćbyś nastawiał się na więcej.

Nie stawiaj się w roli ofiary, poszkodowanego. Będziesz wtedy koncentrował się na obwinianiu innych o własne niepowodzenia. Dlatego ucz się na błędach i porażkach, ale nie szukaj winnych – otworzysz drzwi do samodyscypliny.